Ellenfél-lesen: Veszprém

 

Sorozatunkban bemutatjuk együttesünk soron következő ellenfeleit. Ezúttal a VLS Veszprém csapata van a célkeresztben.

 

Az NB III. Nyugati csoportjának 15. fordulójában, vasárnap 11 órakor a VLS Veszprém vendégeként lép pályára csapatunk. A találkozó előtt ismerkedjünk meg egy kicsit behatóbban az 1912. július 28-án megalakult klubbal. A csapat eredeti színe kék és fehér, első elnöke pedig Mihályfi János könyvkötő volt. Az első mérkőzést a Székesfehérvári Egyetértés TC ellen vívta a VTC 1912. július 28-án a Gulyadombon és 1–0-ra kikapott. Kezdetekkor sűrűn cserélt pályát a csapat különböző okok miatt. Érdekesség, hogy amikor a nagyvázsonyi fadepó-féle pályán játszottak, öltözőként a közelben lévő Steiner-féle söröző egyik terme szolgált.

1924-ben indultak el a nyugati Alszövetség II. osztályának pápai csoportjában, amelyet meg is nyertek. Az 1948-as átszervezésig általában a Nyugati Alszövetség I. vagy II. osztályában szerepelt a VTC. Az átszervezéssel az NB III. Nyugati csoportjába került, ahol az első, 1948/1949-es bajnokságban a második helyen végzett. Még 1948-ban egyesült anyagi okokból a VTC a Lőszergyár csapatával Vasas VTC néven. Egy évvel később az Országos Testnevelési Tanács és a SZOT döntése alapján létre hozták a Veszprémi Dolgozók Sport Körét a Vasas VTC és Veszprémi Vasutas SE csapatokból, de gyakorlatilag továbbra is a VTC szerepelt, mert a vasutasoktól nem igazoltak át senkit. Az ’50-es években az NB III. és a megyei első osztály között ingáztak. 1951-ben az Egyetem szervezésében új csapatot alapítottak Veszprémben (Veszprémi Haladás néven váltak híressé). Az új klub hamar a Veszprémi Vasas vetélytársa lett, az ötvenes évek közepére pedig túl is szárnyalta azt. 1957-re az egyetem már nem tudta finanszírozni ezt a klubot, így tanácsi döntéssel egy nagy veszprémi sportklubot hoznak létre Veszprémi Haladás Petőfi Sport Club néven. A csapat az NB II.-ben kezdett, de hamar visszacsúszott a megyei bajnokságba. A két csapat és Veszprém életében kitüntetett szerepet játszott a Városi Stadion 1963-as átadása. A Veszprémi Haladás Petőfi SC és a Veszprémi Lombik SK Veszprémi Vegyész SC néven 1967-ben egyesült, ezzel pedig jelentős anyagi támogatásban részesült a klub. Ebben az évben már a második helyen végeztek az NB II. Nyugati csoportjában. A Veszprémi Vasasból időközben Bakony Vasasra változott klubot és a Veszprémi Vegyész SC-t a város döntése alapján (hogy Veszprémben legyen egy sikeres és gazdaságilag is erős sportegyesület) 1969 decemberében egyesítették Bakony Vegyész TC néven. Innentől lehet számítani a veszprémi labdarúgás felvirágzását és aranykorát. A hetvenes években a későbbi válogatott Szokolai László is megfordult a Vegyészben, mellette több olyan játékos is játszott, akik meghatározó játékosok voltak, vagy lettek az NB I.-ben. A csapat 1988-ban eléri legnagyobb sikerét, amikor az NB II. bajnokaként feljut az élvonalba. Ott öt évig szerepelt, 1993-ig. A VFC az 1992/1993-as idényben az utolsó helyen végzett, így búcsúzott az élvonaltól.

A 2014/2015 bajnoki évben a Veszprém FC harmadik vonaltól való visszalépést követően gyakorlatilag a felnőtt futball megszűnt a megyeszékhelyen. A visszalépést követően a megyei II. osztályban volt indulási lehetősége az újjászervezett elsősorban veszprémi kötődésű volt és a VFC USE utánpótlásából kiöregedett játékosokkal megerősített keretnek. A 2014/2015 megyei II. osztály bajnokának visszalépésével lehetőség nyílt az osztályváltásra így az Alsóörs jogán indulási szándékát jelezte a Megyei Szövetség felé az újjászervezett VLS Veszprém. A Veszprém Megyei Szövetség döntésének köszönhetően a 2015/2016 bajnoki évet a megszűnést követően a Veszprém megyei I. osztályban kezdhette meg. A bajnokságban szinte hengerelt az újjászervezett veszprémi alakulat és bajnoki címet szerzett Kozma Csaba irányításával. A sorsolást követően az Iváncsa SE csapata ellen kellet megvívnunk a magasabb osztályba való felkerülést, amely sikerült számukra. A 2018/2019 évet a VLS Veszprém újra a Veszprém megyei I. osztályban kezdte meg szinte ugyanazokkal a feltételekkel, amit már egyszer átélhetett a 2015/2016 bajnokság kezdeténél. Pető Tamás személyében egy agilis, sikerorientált edző vezetésével kezdte meg a felkészülést a VLS Veszprém. A keret összetételét a veszprémi kötődésű NB III. osztályban szereplő játékosok és az utánpótlás VFC USE kiemelt tehetségei alkották. A megye egyet megnyerve a VLS Veszprém meghatározó tagja az NB III. Nyugati csoportjának.

 

Jelen

A VLS Veszprém csapata 14 forduló után a dobogó legalsó fokát foglalja el, még úgy is, hogy egy mérkőzéssel kevesebbet vívott meg. Hazai pályán igen fényes eredményeket ért el Pető Tamás csapata, hiszen ebben a szezonban még nem talált legyőzőre otthonában. Ponttal is csak a megyei rivális Pápa tudott távozni stadionjukból. A veszprémiek sorrendben a Komárom, a Puskás II., a Gárdony, a Gyirmót II. és a Balatonfüred ellen győztek hazai pályán. A szezonban csupán kétszer maradtak alul, előbb a ZTE II., majd a Sopron otthonában. A védekezésben jeleskednek a veszprémiek, hiszen tizenhárom forduló alatt csupán hat gólt kaptak, ami a legkevesebb a bajnokságban.

 

Egymás ellen

A két klub a második és harmadik vonalban is találkozott már egymással. Az NB II. egy tucatszor csaptak össze egymással a felek, s a mérleg nyelve egyértelműen a Rákóczi felé billen. Együttesünk ugyanis hét alkalommal tudott diadalmaskodni, míg a veszprémieknek csupán egyszer jött össze a siker négy döntetlen mellett. A harmadik ligában hat alkalommal mérték össze tudásukat a csapatok, s ebből is a kaposváriak jöttek ki győztesen. A Rákóczi négy alkalommal tudott diadalmaskodni, míg a Veszprém csak kétszer. A legutóbbi, hazai Veszprém elleni, négy-nullás sikerünk ide kattintva nézhető vissza.

A két csapat első ízben 1973 novemberében találkozott egymással a cukorgyári gödörben, amikor is csapatunk 7–1-es siker aratott.